Jak vyzrát na předsevzetí, aneb

jak se v novém roce udržet v kondici?

Vybírejte aktivitu podle sebe

Je důležité si nejprve položit otázku, zda preferujete sport individuální, či skupinový? A zda jste zapálená do novinek ve fitness centru, nebo vám stačí běh za domem, či vycházky se psem?

Je Vašim cílem zhubnout, vyrýsovat svaly, zbavit se bolesti zad, nebo se zkrátka jen udržovat v kondici a cítit se dobře? Tyto otázky by měly předcházet vašemu rozhodnutí o volbě fyzické aktivity, Pokud nevíte, která aktivita je ta pravá, vyražte do fitness centra a dejte si tour po skupinových lekcích. Vyzkoušejte různé styly, časy, lektory a vyberte si.

Pomalu a nespěchat

Po vánočním zhřešení (což si nesmíme vyčítat) se chceme dostat do kondice ideálně ihned, jelikož už včera bylo pozdě. Ale pozor, nový pohyb (často ve vysoké intenzitě a četnosti) a nový jídelníček (nebo spíše drastická dieta) působí pro tělo velice destruktivně. Pokud tělo na takovou fyzickou aktivitu nebylo zvyklé, musí se na něj pomalu. A pokud člověk cvičí, potřebuje i jíst. Proto je důležité nespěchat, zařazovat změny postupně. Člověk by se měl ideálně hýbat denně, ale pokud s pohybem začínáte, tak pro začátek vystačí cvičení 1 – 2 krát týdně, a až poté můžete intenzitu a četnost cvičení pomalu zvyšovat. Ohledně stravy platí to stejné. Je potřeba začít měnit svoje stravovací návyky postupně, nikoli naráz, jinak riskujete, že tak velkou změnu Vaše tělo neustojí.

Pozor na diety

Většina lidí řeší svoji štíhlou linii dietami. Tady bych Vás ale upozornila na jednu věc, kterou si většina lidí neuvědomuje. Každá nezdařená dieta Vám silně nabourá a zpomalí metabolismus, což znamená, že vaše tělo bude pomaleji spalovat. A ruku na srdce, kolik z nás, dotáhlo dietu do zdárného konce? Jelikož polovina diet (a že jich stále přibývá) je postavená na nesmyslných radách a principech, tak téměř vždy po jejich nezdárném absolvování dochází k výraznému nárůstu hmotnosti, neboli k Jo-jo efektu. Není lepší než diety spíše jednou pro vždy změnit své stravovací návyky? Pokud se přeci jen rozhodnete pro nějaký druh diety, tak prosím učiňte tak pouze pod dohledem lékaře nebo nutričního specialisty, výživového poradce.

Ve dvou se to lépe táhne

Ano, je to tak. Domluvíte – li se na cvičení ve dvou, je větší pravděpodobnost, že na cvičení opravdu dorazíte.

Výmluvy?

Že toho máte hodně a potřebujete si nejdříve odpočinout, protože jste hrozně unavená? To je jedna z nejčastějších výmluv, proč necvičit. Jenže ono to funguje přesně obráceně. Když se přemůžete a vyrazíte na hodinu, s největší pravděpodobností zjistíte, že cvičení vám pomohlo se únavy zbavit.

Možná, že fyzicky to bude pro vás zezačátku zátěž a pravděpodobně zaznamenáte řadu svalů, o kterých jste dlouhodobě neměla ani ponětí. Ale stačí se párkrát překonat a tyhle drobné bolesti brzy vymizí.

Na závěr nezapomeňte, že:

Rozumné stravovací návyky a pohyb jsou jedinou fungující radou a kombinací nejen pro štíhlé tělo, ale především pro naše zdraví. Cvičení by nemělo být otázkou několika týdnů či měsíců, ale mělo by se stát trvalou součástí našeho života. Pokud nejsme plně přesvědčeni o jeho významu a blahodárnosti pro naše tělo i mysl, tak nám žádná předsevzetí nepomohou. A že zrovna tento týden nemáte na cvičení čas? Udělejte si doma při vaření několik kliků, dřepů a sklapovaček, a místo večerního pěti minutového venčení psa kolem baráku si společně obejděte celou ulici svižným tempem a uvidíte, že Vám bude fajn :)

Držíme Vám palce!


Jaký je Váš cíl?

Chcete zhubnout?

  • Vpřípadě, že je Vaší prioritou spalování tukové složky, je vhodné volit lekce dynamičtějšího charakteru, u kterých dominuje aerobní část, např. Bosu mix, Bosu interval, Step aerobic, Zumba, Master Jump (trampolínky), Bodyform aj. Pokud preferujete individuální sporty tak je vhodné zařadit do svého tréninkového plánu rychlou chůzi, případně pomalejší běh, či jízdu na kole.

Chcete zpevnit?

  • Pak je ideální navštívit lekce se zaměřením na posilování např. Bosu strenght, Posilování problémových partií, Bodyform, Body step aj. Pro výraznější posílení svalů doporučujeme navštívit posilovnu.

Chcete se zbavit bolestí zad a příjemně se protáhnout?

  • Pak určitě navštivte lekce pomalého charakteru, tzv. Body a Mind lekce, na kterých se nejen příjemně protáhnete, a naučíte se cviky pro odbourání bolesti zad, ale naučíte se také správně zapojovat střed těla, neboli Core. Ze skupinových lekcí můžete navštívit lekci Power jogy, Pilates nebo Core a stretch.

Chcete se prostě jen cítit skvěle?

  • Pak přijďte na jakoukoli lekci, která Vás baví :)

 

12.1.2016

(Upraveno dle: Několik rad, jak vydržet se cvičením déle než jen do půlky ledna, Česko se hýbe.cz)

Image

   Image